11 grudnia 2024

 

KANCELARIA ADWOKACKA
ADW. MICHAŁ RADZIEJEWSKI

Al. Jerozolimskie 117/U1
02-017 Warszawa

  513 - 264 -261

adwokat@adwokatmr.pl

KANCELARIA ADWOKACKA
ADW. MICHAŁ RADZIEJEWSKI

Al. Jerozolimskie 117/U1
02-017 Warszawa

513 - 264 -261

adwokat@adwokatmr.pl

Copyright 2024 ®
Kancelaria Adwokacka
adw. Michał Radziejewski 

Osoby zainteresowane osobistą wizytą w Kancelarii proszone są o wcześniejszy kontakt celem umówienia terminu wizyty. Kancelaria nie udziela darmowych porad prawnych.

Godziny otwarcia:
Poniedziałek- Piątek
10:00 - 17:00
Sobota
na życzenie klienta 

brown and black high rise building during night time

Hipoteka to sposób zabezpieczenia wierzytelności, poprzez obciążenie nieruchomości

 

Hipoteka uregulowana została w art. 65 Ustawy o księgach wieczystych i hipotece z dnia 06 lipca 1982 roku;

 

1. W celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności wynikającej z określonego stosunku prawnego można nieruchomość obciążyć prawem, na mocy którego wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości (hipoteka). 

 

2. Przedmiotem hipoteki może być także:

1) użytkowanie wieczyste wraz z budynkami i urządzeniami na użytkowanym gruncie stanowiącymi własność użytkownika wieczystego;

2) spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu;

3) wierzytelność zabezpieczona hipoteką. 

 

3. Hipoteką może być obciążona część ułamkowa nieruchomości, jeżeli stanowi udział współwłaściciela, oraz przysługujący współuprawnionemu udział we wspólności praw wymienionych w ust. 2 pkt 1 i 2. 

 

4. Do hipotek określonych w ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio przepisy o hipotece na nieruchomości.

 

Hipoteka jako ograniczone prawo rzeczowe

 

Hipoteka jest jednym z ograniczonych praw rzeczowych, wskazanym w art. 244 kodeksu cywilnego. Hipoteka polega na obciążeniu, najczęściej prawa własności nieruchomości, lub udziału w udziału w prawie własności nieruchomości przez wierzyciela. Jest to zatem nic innego jak zabezpieczenie wierzytelności pieniężnej (tylko i wyłącznie pieniężnej), najczęściej na majątku dłużnika.

 

Hipoteka nie tylko na prawie własności nieruchomości

 

Hipotekę ustanowić można nie tylko na prawie własności nieruchomości, ale również na przysługującym prawie użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, jak również na innej wierzytelności zabezpieczonej hipoteką.

 

Hipoteka może obciążać nie tylko nieruchomość dłużnika

 

Hipoteka może zostać ustanowiona na prawie własności (udziale w prawie własności, użytkowaniu wieczystym, spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu), przysługującym osobie trzeciej. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie by osoba trzecia zabezpieczyła wierzytelność dłużnika. Tego rodzaju zabezpieczenie, co do zasady, odbywa się naturalnie za zgodą osoby, której prawo do nieruchomości przysługuje.

 

Trzy rodzaje hipotek – hipoteka przymusowa, hipoteka umowna, hipoteka ustawowa

 

Hipoteka przymusowa, jak sama nazwa wskazuje, służy przymusowemu zabezpieczeniu roszczenia, najczęściej w toku, szeroko rozumianego, postępowania egzekucyjnego. Hipoteka przymusowa wpisana może zatem zostać na podstawie tytułu wykonawczego (wyroku, nakazu zapłaty), ale równie na podstawie postanowienia sądu o zabezpieczeniu. Szczególnymi przypadkami, znajdującymi się poza sferą postępowania cywilnego są decyzje administracyjne, zabezpieczenia w postępowaniu administracyjnym, oraz postanowienia prokuratora w toku postępowania karnego.

 

Hipoteka ustawowa powstaje w przypadku gdy osobie trzeciej, będącej wierzycielem, przysługuje przeciwko nabywcy nieruchomości wierzytelność. W takim przypadku wierzyciel, nabywa z mocy prawa hipotekę na sprzedanej wierzytelności. Ujawnienie takiej hipoteki następuje na wniosek wierzyciela.

 

Hipoteka umowna powstaje na podstawie umowy pomiędzy stronami. W praktyce, najczęściej możemy się spotkać z hipoteką na rzecz banku, ustanowioną jako zabezpieczenie kredytu hipotecznego. Naturalnie, w obrocie profesjonalnym, jest to jeden z bardzo często występujących sposobów zabezpieczenia rozmaitych roszczeń.

Hipoteka - czym jest? Jakie są rodzaje hipoteki?