W sytuacji gdy stali się Państwo lub Państwa najbliżsi ofiarą przestępstwa, nie należy bać się dochodzenia swoich praw. Skuteczna współpraca z organami ścigania daje pewność zabezpieczenia najlepszych interesów osoby pokrzywdzonej, sprzyja sprawności działania tych organów, jak również umożliwia dochodzenie określonych roszczeń na drodze postępowania karnego.
Śmierć pokrzywdzonego.
W razie śmierci pokrzywdzonego prawa, które by mu przysługiwały, mogą wykonywać osoby najbliższe lub osoby pozostające na jego utrzymaniu.
Pełnomocnik pokrzywdzonego lub oskarżyciel posiłkowy w sprawie karnej to adwokat, reprezentujący pokrzywdzonego czynem zabronionym.
Działanie w charakterze pełnomocnika pokrzywdzonego lub oskarżyciela posiłkowego, umożliwia przede wszystkim czynny udział we wszystkich czynnościach postępowania karnego – tak na etapie postępowania przygotowawczego, jak i na etapie postępowania karnego.
Rolą pełnomocnika jest nie tylko ścisła współpraca z organami ścigania, ale również czasami kontrolowanie ich działań i pomoc w gromadzeniu materiału dowodowego.
Obowiązek naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem.
Pokrzywdzonemu przysługuje także prawo domagania się obowiązku naprawienia szkody, czy też zadośćuczynienia za doznaną krzywdę albo nawiązki.
Jest to o tyle istotne, że dochodzenie tych roszczeń w procesie karnym, w przeciwieństwie do wytoczenia osobnego powództwa cywilnego, nie wymaga opłacenia kosztów wpisu sądowego od dochodzonych kwot, który wynosi 5% roszczenia.
W wielu przypadkach pozwala to uniknąć uiszczania kilkunastu, lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
W wyroku skazującym, sąd zasądza od skazanego zwrot wydatków, związanych z działaniem pełnomocnika.