Powództwo przeciwko członkom zarządu

Powództwo przeciwko członkom zarządu

Dochodzenie roszczeń od członków zarządu W sytuacji gdy prowadzona przez nas egzekucja, przeciwko spółce z ograniczoną odpowiedzialnością okaże się bezskuteczna, mamy możliwość dochodzenia roszczenia od członków jej zarządu. Odpowiedzialność za zobowiązanie takiej spółki spoczywa na wszystkich osobach, które pełniły funkcję członka zarządu w spółce, w czasie istnienia zobowiązania. Tym samym mamy możliwość dochodzenia należnych nam […]
Powództwo przeciw członkom zarządu

Dochodzenie roszczeń od członków zarządu

W sytuacji gdy prowadzona przez nas egzekucja, przeciwko spółce z ograniczoną odpowiedzialnością okaże się bezskuteczna, mamy możliwość dochodzenia roszczenia od członków jej zarządu. Odpowiedzialność za zobowiązanie takiej spółki spoczywa na wszystkich osobach, które pełniły funkcję członka zarządu w spółce, w czasie istnienia zobowiązania. Tym samym mamy możliwość dochodzenia należnych nam środków, również od członków zarządu, którzy zobowiązania nie zaciągali, a nawet- w skrajnych przypadkach- o nim nie wiedzieli. Członkowie zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością odpowiadają za taki dług bez ograniczeń- całym swoim prywatnym majątkiem. Termin na złożenie powództwa wynosi 3 lata od dnia w którym egzekucja przeciwko spółce okazała się bezskuteczna. W praktyce najczęściej to będzie dzień otrzymania od komornika postanowienia o umorzeniu postępowania, z uwagi na jego bezskuteczność. 

Art. 299 KSH – odpowiedzialność członków zarządu

Zgodnie z art. 299 § 1 i 2 KSH, jeżeli egzekucja przeciwko spółce z ograniczoną odpowiedzialnością okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania. Członek zarządu może uwolnić się od tej odpowiedzialności, jeżeli wykaże, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie układowe, albo że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcie postępowania układowego nastąpiło nie z jego winy, albo że pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości lub niewszczęcia postępowania układowego wierzyciel nie poniósł szkody. Z powyższego przepisu, który reguluje także rozkład ciężaru dowodu, wynika, że powód obowiązany jest wykazać istnienie zobowiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w czasie, w którym dana osoba była członkiem jej zarządu, oraz bezskuteczność egzekucji tego zobowiązania przeciwko spółce, natomiast wykazanie okoliczności egzoneracyjnych spoczywa na pozwanym członku zarządu tej spółki (tak: Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 14.1.2022 r., I CSK 801/22)

Kancelaria Adwokacka MR

Twoje bezpieczeństwo prawne.

Kompleksowe usługi prawne

Nasza Kancelaria Adwokacka w Warszawie oferuje kompleksowe usługi prawne na terenie całej Polski. Pomagamy naszym Klientom na każdym etapie sprawy – od porady prawnej, przez przygotowanie pism, aż po reprezentację przed sądem.